Sim impeks iz Bele Palanke, najsiromašnije opštine u našoj zemlji, izvozi više od 70 odsto celokupnog junećeg mesa iz Srbije na tržište EU. To preduzeće već godinama snabdeva odrescima i najpoznatiji svetski lanac restorana Mekdonalds. U kompaniji radi oko 250 ljudi. Ovo preduzeće, uz Fabriku dečje obuće „Pavle", čini okosnicu privrede Bele Palanke. Imaju pogone u Knjaževcu i Beloj Palanci, a administrativno sedište im je u Nišu. Kapacitet obrade savremene fabrike u Beloj Palanci je oko 20 tona dnevno. Uvek su težili potpunoj automatizaciji proizvodnje i zaokruženom proizvodnom ciklusu. Sami proizvode silažu i najveći deo hrane za krave, imaju svoje farme, svoju proizvodnju i preradu, ali i maloprodajnu mrežu kroz koju plasiramo proizvode. Više od 15 godina veoma uspešno sarađuju sa Mekdonaldsom, kome isporučuju odreske. Robu prodaju i velikim trgovinskim lancima poput DIS-a, Idee, Merkatora, Metroa, ...
Sim impeks iz Bele Palanke, najsiromašnije opštine u našoj zemlji, izvozi više od 70 odsto celokupnog junećeg mesa iz Srbije na tržište EU.
To preduzeće već godinama snabdeva odrescima i najpoznatiji svetski lanac restorana Mekdonalds.
Ljiljana Petković, vlasnica Sim impeksa, kaže da u kompaniji radi oko 250 ljudi. Ovo preduzeće, uz Fabriku dečje obuće „Pavle", čini okosnicu privrede Bele Palanke.
„Imamo pogone u Knjaževcu i Beloj Palanci, a administrativno sedište nam je u Nišu. Kapacitet obrade savremene fabrike u Beloj Palanci je oko 20 tona dnevno. Uvek smo težili potpunoj automatizaciji proizvodnje i zaokruženom proizvodnom ciklusu. Sami proizvodimo silažu i najveći deo hrane za krave, imamo svoje farme, svoju proizvodnju i preradu, ali i maloprodajnu mrežu kroz koju plasiramo proizvode“, kaže Petkovićeva, i dodaje:
„Više od 15 godina veoma uspešno sarađujemo sa Mekdonaldsom, kome isporučujemo odreske. Robu prodajemo i velikim trgovinskim lancima poput DIS-a, Idee, Merkatora, Metroa, ...
Naša sagovornica objašnjava da farme imaju kapacitet od 2.000 junadi u jednom turnusu.
„Oko 40 procenata proizvodnje plasiramo preko maloprodajnih i veleprodajnih objekata, a oko 20 procenata izvozimo za Italiju“, kaže Petkovićeva.
Albanci pa mi
Jedini problem sa kojim se ova kompanija susreće jeste drastično opadanje stočnog fonda u Srbiji, kao i sve manja potrošnja mesa po glavi stanovnika, na koju direktno utiče slaba kupovna moć.
„Pre dvadesetak godina u Srbiji je bilo oko 800.000 steonih junica, sada ih ima 550.000. Potrošnja mesa je među najnižim u Evropi, a od Srba meso manje konzumiraju jedino Albanci. U Srbiji je po glavi stanovnika potrošnja mesa oko 35,6 kilograma na godišnjem nivou, dok u razvijenim zemljama ona dostiže 85, pa i čitavih 90 kilograma po stanovniku“, kaže Ljiljana Petković.
Ona ističe da je u ovom delu Srbije posebno loša situacija sa brojem grla.
„Naše stručne službe nedavno su radile anketu i došle do podataka da u celom Pirotskom okrugu ima svega 6.000 ovaca, što je poražavajući podatak, imajući u vidu da je ovaj kraj tradicionalno stočarski“, kaže Petkovićeva.
Zbog takve situacije Srbija, kako dodaje, ni izdaleka ne uspeva da ispuni izvoznu kvotu za goveđe meso, koja iznosi 8.000 tona godišnje.
„Srbija je prošle godine izvezla svega 1.200 tona, od čega više od 70 procenata potiče iz naših pogona, tačnije iz naše klanice u Knjaževcu, odakle izvozimo takozvani bejbi bif“, napominje vlasnica Sim impeksa.